To ja Warszawa

poznajmy się lepiej

Aktualności

42. rocznica tragicznego wybuchu w Rotundzie. Warszawa pamięta!

Rotunda PKO w Warszawie po wybuchu 15 lutego 1979 | Źródło: Kalendarium polskie 1944-1984, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza

Dokładnie 42 lata temu o godzinie 12:37 w dniu 15 lutego 1979 roku przy skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi w Warszawie doszło do wybuchu Rotundy. W wyniku tego tragicznego zdarzenia zginęło 49 osób, a 77 zostało rannych.

Eksplozja była tak silna, że zniszczyła ponad siedemdziesiąt procent budynku. Wewnątrz budynku doszło do zerwania stropu, a na ulicę posypało się szkło, które raniło przechodniów. Podczas wybuchu w Rotundzie przebywało około 170 pracowników i 300 klientów banku PKO.

Tablica upamiętniająca ofiary wybuchu gazu w Rotundzie | Fot. To ja Warszawa

Świadkowie, którzy widzieli wybuch z daleka, mówili, że najpierw usłyszeli odgłos tąpnięcia, następnie Rotunda napęczniała jak bańka mydlana, a po pęknięciu wyrzuciła z siebie kawałki szkła i metalowe elementy konstrukcji.

Do ratowania ofiar wybuchu rzucili się przypadkowi przechodnie. Później na miejsce przyjechały służby ratunkowe, które ostatnią ranną osobę znalazły po trzech godzinach od rozpoczęcia akcji. W akcji uczestniczyło około 2 tysięcy ratowników składających się ze strażaków, milicjantów, żołnierzy oraz mieszkańców Warszawy i pracowników Banku.

Początkowo mówiło się o zdetonowanej bombie. Jednak do wybuchu doszło przez nieszczelną sieć instalacji gazowej, która miała pęknięty zawór i gaz ziemny przedostawał się do równoległej instalacji telekomunikacyjnej i migrował do wnętrza budynku. Choć sam budynek nie był podłączony do sieci gazowej. Ulatniający się gaz nie miał szans wydostania się na zewnątrz przez ziemię, ponieważ ziemia w tym zimowym okresie była zamrożona. Bezpośrednią przyczyną wybuchu gazu mogło być iskrzenie instalacji elektrycznej.

Zdjęcie nowej PKO Rotundy z 2020 roku | Fot. To ja Warszawa

Władze komunistyczne podjęły decyzją o odbudowaniu Rotundy, którą otwarto 8 miesięcy po katastrofie (27 października 1979 r.). W 2016 roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu gruntownej rewitalizacji budynku z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowego kształtu i charakterystycznej elewacji. Nową PKO Rotundę otwarto pod koniec listopada 2019 roku.