To ja Warszawa

poznajmy się lepiej

Aktualności

Akcja społeczna. Naklejono „Ulica Lecha Kaczyńskiego” na tablice Armii Ludowej

Zaklejona tablica Armii Ludowej naklejką „Ulica Lecha Kaczyńskiego” | Fot. To ja Warszawa

Nieznani aktywiści zakleili w sobotę część tablic z nazwą alei Armii Ludowej. Wskazują teraz, że wzdłuż Trasy Łazienkowskiej przebiega ulica Lecha Kaczyńskiego.

Naklejki wiszą na tablicach od soboty i upamiętniają prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął jedenaście lat temu w katastrofie smoleńskiej wraz z żoną oraz 94 innymi osobami.

Aktywiści, którzy zdecydowali się nalepić naklejki, wybrali aleję Armii Ludowej, która była w 2017 roku na moment zdekomunizowana. Jednak prezydent Rafał Trzaskowski postanowił zgłosić zmianę wojewody mazowieckiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ostatecznie nakazał przywrócenie dawnego nazewnictwa.

Radny Dzielnicy Śródmieście Krystian Suchecki zachęca do spacerów ulicą Lecha Kaczyńskiego.

Rzecznik ratusza Karolina Gałecka zapowiedziała już, że: „W takich sytuacjach przywracamy wygląd tabliczek do stanu pierwotnego. Musimy także sprawdzić, czy są one uszkodzone. Na razie nie wiadomo, kto odpowiada za powieszenie naklejek”.

Lawirowanie nazwami ulic

Jeszcze przed wyborami samorządowymi obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił w czerwcu 2018 roku: „Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego” – mówił w wywiadzie dla PAP.

Rok później po objęciu mandatu w miejskim ratuszu powiedział, że jeżeli zostanie prezydentem Polski, to będzie: „namawiał usilnie prezydenta stolicy z opozycji, który zajmie moje miejsce, żeby wystąpił z inicjatywą stworzenia w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego”.

Obecnie prezydent przerzuca odpowiedzialność na swoich radnych w Radzie Miasta, którzy podlegają jego osobie w strukturze Platformy Obywatelskiej.