To ja Warszawa

poznajmy się lepiej

Aktualności Bohaterowie Polski

Dmowski zostaje – hasłem sobotniego protestu przed miejskim ratuszem na pl. Bankowym

Mieszkańcy Stolicy w sobotę (20 lutego) o godzinie 14:00 będą protestowali przed miejskim ratuszem na pl. Bankowym przeciwko zmianie nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Prawo Kobiet.

Mimo braku pozytywnej opinii Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy istnieje obawa, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski może przychylić się postulatom zarządu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i zaproponować wprowadzenie do porządku obrad podczas sesji Rady Miasta wniosek o zmianę nazwy głównego ronda w Warszawie.

Informacje o próbie wprowadzenia zmian w nazwie ronda zostały ujawnione przez radną miasta Monikę Jaruzelską. Radna podczas porannej rozmowy 17 lutego w audycji red. Roberta Mazurka w RMF FM poinformowała, że: „nie było takiego punktu w planach, pojawił się po tym, jak do stołecznego ratusza dotarły setki maili, w których nadawcy domagają się zmiany nazwy ronda”.

Monika Jaruzelska powiedziała, że za taką zmianą nie będzie głosowała. Uważa, że rondo Praw Kobiet powinno powstać w zupełnie innym miejscu.

Roman Dmowski jest bez wątpienia niekwestionowanym mężem stanu i jednym z ojców niepodległości Polski. Historycy nie mają wątpliwości, że jego udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości był kluczowy. Pokazał wielki talent dyplomatyczny podczas pokojowej konferencji w Wersalu, dzięki czemu II Rzeczpospolita po latach zaborów mogła wrócić na mapę Europy i świat.

Sam Dmowski w swojej książce pt. Myśli nowoczesnego Polaka napisał: „Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy. Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całości, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić nie wolno”.

Pozostaje więcej nadzieja, że prezydent Warszawy dla swoich osobistych celów politycznych, nie będzie próbował wykreślić bardzo ważnego bohatera narodowego z historii Polski.

Podpisz petycję: Łapy precz od Romana Dmowskiego: tutaj.