To ja Warszawa

poznajmy się lepiej

Aktualności Inwestycje

Radni za zadaszeniem Trasy Łazienkowskiej i konsultacjami społecznymi w tej sprawie

Trasa Łazienkowska przy ulicy Marszałkowskiej
Trasa Łazienkowska przy ul. Marszałkowskiej | Fot. To ja Warszawa

Radni Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy przegłosowali jednogłośnie stanowisko w sprawie zadaszenia Trasy Łazienkowskiej. Proszą również prezydenta Trzaskowskiego o konsultacje społeczne.

Podczas grudniowej sesji radni Śródmieścia przyjęli ponad podziałami stanowisko w sprawie zadaszenia części Trasy Łazienkowskiej oraz wybudowania w niektórych miejscach ekranów akustycznych. Projekt stanowiska przygotowało wspólnie dwóch radnych – Krystian Suchecki (PiS) i Daniel Łaga (KO).

Rada w stanowisku zwraca się do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego o podjęcie wspólnych działań w zakresie zabudowy fragmentu Trasy Łazienkowskiej na odcinku od ul. Johna Lennona do ronda Jazdy Polskiej, oraz wybudowania ekranów akustycznych w rejonie ulicy Lekarskiej.

Równocześnie radni poparli i proszą Prezydenta Warszawy o rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych w celu uzyskania opinii mieszkańców na temat najodpowiedniejszej funkcji dla odzyskanego w przyszłości fragmentu Śródmieścia – który mógłby połączyć zielonym deptakiem Pole Mokotowskie i Łazienki Królewskie.

Przykładowa wizualizacja koncepcji przykrycia Trasy Łazienkowskiej z 2007 roku | Źródło: Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji

Radni zwrócili uwagę na problem mieszkańców, którzy borykają się od lat z nadmiernym hałasem generowanym przez transport kołowy oraz zwiększonym poziomem zanieczyszczeń przy trasie, które nie są poddawane filtracji spalin przez system wentylacji.

Aktualnie przez Trasę Łazienkowską każdego dnia przejeżdża ponad 100 tys. kierowców, dlatego też radni uważają, że należy poprawić warunki zamieszkiwania w tej części Śródmieścia i przywrócić przestrzeń dla mieszkańców pozostawiając ruch kołowy pod ziemią.