To ja Warszawa

poznajmy się lepiej

Aktualności Inwestycje

Trzaskowski ogłosił budowę mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę

Wizualizacja projektu kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę autorstwa pracowni Schussler-Plan Inżynierzy | (Źródło: materiał konkursowy)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski już w kampanii samorządowej zapowiadał, że jeżeli zostanie prezydentem stolicy, to do końca 2020 roku wybuduje kładkę pieszo-rowerową przez Wisłę. Po ponad dwóch latach prezydent podjął decyzję 11 marca 2021 roku, że miasto przystąpi do wybudowania kładki.

Inwestycja zakłada budowę mostu wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Kładka będzie łączyła Śródmieście i Pragę-Północ na wysokości ulicy Karowej na lewym brzegu oraz ulicy Okrzei na prawnym brzegu Wisły.

– Idą trudne czasy i to dla wszystkich samorządów. Rządzący realizowali obietnice za nasze pieniądze. Samorządy tracą dochody, a jednocześnie coraz więcej obowiązków jest przerzucanych na nasze barki, w tym zwłaszcza na edukację – mówił pod koniec 2020 roku Rafał Trzaskowski, tłumacząc odstąpienie od jak najszybszego zakończenia obwodnicy śródmiejskiej oraz przesunięcie terminu wykonania odcinka tramwajowego łączącego Wilanów z Dworcem Zachodnim.

Kosztorys do projektu architektonicznego, który został wykonany przez pracownię Schuessler-Plan Inżynierzy, zakłada, że budowa kładki pieszo-rowerowej wyniesie 180 mln złotych, a wykonanie przeprawy planowane jest w przeciągu 2-3 lat.